Zgodovina tudi v računalniku

Slovenec, 28.09.1995

Izšla je šesta številka revije Annales. Zgodovinsko društvo za južno Primorsko iz Kopra je izdalo šesto številko revije Annales Anali za istrske in mediteranske študije. Na predstavitvi v dvorani Slovenske matice so nam tehniki podjetja i-Rose iz Laškega prikazali tudi računalniško simulacijo multimedialnega CD-rom diska z vsebino šestih številk revije Annales in treh številk zbornika Acta Histriae.

Satvator Žitko, odgovorni urednik Analov je dejal, da je revija odsev prostora v katerem nastaja. Prostor je pluralen, meji na Italijo in Hrvaško, temu pa ustreza tudi naravnanost publikacije (v uredniškem odboru so strokovnjaki vseh narodnosti). Prejšnji letniki revije so imeli podnaslov Anali za Koprsko primorje in bližnje pokrajine (Annali del Litorale capodistriano e delle regsoni vicine), zdaj pa so ga preimenovali v Anale za istrske in mediteranske študije (Annali di Studi istriani e mediterranei).

Najnovejša številka je razdeljena na več sklopov: Stavbarstvo in prenova na Koprskem, Istroromunski jezikovni in kulturni otoki, Promet in ekonomija, Razprave in gradivo, Šolska naloga, Ocene in poročila ter In memoriam.

CD-rom Annales-Acta Histriae je prvi tak izdelek na Slovenskem. Z bogatim obsegom podatkov ter veliko količino slik in zvoka je prva multimedijska aplikacija s področja humanističnih in naravoslovnih ved. Njegova prednost pred klasično knjžno obliko je predvsem v modernosti iskanja podatkov. Poiščemo lahko namreč katerokoli besedo kjer koli v besedilu. Na pomnilniku je sedem milijonov črk, za trideset minut videoposnetkov in sedemsto slik. CD-rom boste lahko kupili prihodnji mesec, stal bo približno petnajst tisoč tolarjev. Na njem so tudi povzetki besedil v angleščini in nemščini, italijanski prispevki pa so na kratko predstavljeni v slovenščini in narobe.

Prva »petletka« izhajanja revije Annales je, kot kaže minila zelo uspešno. Pristop k delu koprskih zgodovinarjev bo nemara spodbudil tudi druge, ki se ukvarjajo s to ali podobnimi vedami, da bi nas z našo preteklostjo seznanjali na najsodobnejše načine.

Mojca Sekulič